Κλήρωση Κυπέλλου και Πρωταθλημάτων περιόδου 2019-2020

Share:

Πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα στην αίθουσα τύπου ου Δημοτικού Σταδίου Μυτιλήνης η κλήρωση του κυπέλλου και των πρωταθλημάτων της νέας αγωνιστικής περιόδου 2019-2020.

Στην κλήρωση το παρών έδωσαν ο πρόεδρος και τα μέλη του ΔΣ της ΕΠΣΛ αλλά και αρκετοί  εκπρόσωποι των σωματείων. Πρώτα έγινε η κλήρωση του Κυπέλλου και μετά των πρωταθλημάτων.

Στο κύπελλο δήλωσαν συμμετοχή 18 ομάδες, στην Α κατηγορία 14 ομάδες και στην Β πάλι 14 (από 7 ο κάθε όμιλος). Έπειτα από την μη συμμετοχή του Διαγόρα Αγ. Παρασκευής κλήθηκε ο Κεραυνός Αφάλωνα ως τρίτος της βαθμολογίας της Β κατηγορίας να συμμετέχει στην Α κατηγορία.

Η ομάδα του Κεραυνού αποφάσισε να συμμετέχει τελικά στην Β κατηγορία με τον ΑΟ Βασιλικών να εκφράζει την επιθυμία του ως τέταρτος να αγωνιστεί στην Α κατηγορία και το ΔΣ της ΕΠΣΛ να κάνει αποδεκτό το αίτημα του σωματείου.

Έτσι, συνολικά οι ομάδες της Α κατηγορίας είναι 14 έπειτα και από την συμμετοχή του Αρίων Παλαιοκήπου στην Β κατηγορία.

Α ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

1. Ατρόμητος Ανεμώτιας – Φίλια

2. Αιολικός – Ορφέας Κεραμειών

3. Αστέρας Ιππείου-Αναγέννηση Γέρας

4. Όλυμπος Αγιάσου – Προοδευτική Σκ. Καλλονής

5. Αλκιβιάδης Κάτω Τρίτους – Ανδρονικάς Παρακοίλων

6. Αετός Λουτρών – ΑΟ Μεσοτόπου

7. Αρίων Μήθυμνας – Οδυσσέας Ελύτης

8. Αχιλλέας Πέτρας – Απόλλων Δαφίων

9. Αιγέας Πλωμαρίου – ΑΟ Βασιλικών

Β ΦΑΣΗ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

1. ΝΙΚ. 6 – ΝΙΚ. 7

2. ΝΙΚ. 1 – ΝΙΚ. 2

3. ΝΙΚ. 9- ΝΙΚ. 4

4. ΝΙΚ. 5 – ΝΙΚ. 3

Άνευ αγώνα προκρίνεται ο νικητής του ζευγαριού 8 που θα κληρωθεί με μία εκ των ομάδων που θα προκριθούν από τα ζευγάρια 1, 2, 3, 4.

Η πρώτη αγωνιστική της Α κατηγορίας

Ατρόμητος Ανεμώτιας – Προοδευτική Σκ. Καλλονής

Οδυσσέας Ελύτης – Όλυμπος Αγιάσου

Αετός Λουτρών – Αιγέας Πλωμαρίου

Ανδρονικάς Παρακοίλων – Απολλων Δαφίων

Αρίων Μήθυμνας – ΑΟ Μεσοτόπου

Αναγέννηση Γέρας – Ορφέας Κεραμειών

ΑΟ Βασιλικών – Φίλια

Η πρώτη αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Β κατηγορίας

Ορφέας Άντισσας – Άναξος

Μακαρέας Άγρας – Παπανικολής Ερεσσού

Αχιλλέας Πέτρας-Ταξιάρχης Μανταμάδου

Ρεπό: Γερμανός Καραβαγγέλης Στύψης

Η πρώτη αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Β κατηγορίας

ΑΟ Πολιχνίτου – Αρίων Παλαιοκήπου

Αστέρας Ιππείου – Κεραυνός Αφάλωνα

Αλκιβιάδης Κάτω Τρίτους – Αίγειρος Μυστεγνών

Ρεπό: Αστέρας Νίκης

Το επόμενο διάστημα θα ανακοινωθούν πλήρες (ημερομηνία και ώρα) τα προγράμματα των αγώνων του κυπέλλου και των πρωταθλημάτων.

 

 

 

 

Διαβάστε επίσης...

Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Λέσβου

Ε.Π.Σ. ΛΕΣΒΟΥ